گردشگری

» ارتباط غیر کلامی در شغل راهنمای تور

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

تعامل انسانی ذات اصلی فعالیت راهنمایان گردشگری را شکل می دهد . این تعامل میان افراد از طریق ابزارهای ارتباطی ای شکل می گیرد که طی هزاران سال در میان جوامع بشری شکل گرفته اند . تردید نیست که سخن گفتن مهمترین این ابزارهای ارتباطی است . اما گاه نقش ابزارهای ارتباطی دیگر نیز چنان واجد اهمیت است که نادیده انگاشتن آنها خطایی بزرگ است .
در حرفه راهنمایان گشت از آنجا که گردشگران همراه یک راهنما طی مدت حضور در برنامه سفر , فکر و ذکر خود را صرف کسب اطلاعات از طریق او می نمایند , هر گونه رفتار و حرکت راهنما از دید ایشان پنهان نمانده این حرکات می توانند به عنوان عامل انتقال پیام نزد گردشگران تلقی شوند . در نتیجه راهنما نه فقط بر اساس آنچه بر زبان می راند بلکه بر اساس رفتارهایی که از خود بروز می دهد و حرکاتی که از او سر می زند مورد قضاوت قرار می گیرد . از این موضوع اغلب با عباراتی از قبیل زبان بدن , سخن گفتن با اشارات و حرکات سرو دست و در بیان عام تری به رفتارهای غیر کلامی در روابط میان فردی یاد می شود .
اهمیت این رفتارها در حرفه راهنمایان گشت بدان حد است که اختصاص فصلی مجزا بدان کاملا موجه می نماید . کافی است بدانیم اگر به عنوان مثال شما در یک فرودگاه بین المللی دستتان را به لاله گوش خود بگیرید , فردی که پیش روی شما ایستاده است بسته به اینکه به چه سرزمینی تعلق داشته باشد , برداشتی متفاوت از رفتار شما خواهد داشت که نتیجه آن می تواند از یک لبخند تا سیلی ای که به گوش شما نواخته شود متفاوت باشد .
در تهیه مطالب این فصل از کتاب ارزشمند ( رفتار غیر کلامی در روابط میان فردی ) اثر ریچموند و مک کروسکی که زیر نظر دکتر غلامرضا آذری ترجمه و توسط نشر دانژه منتشر شده است بهره جسته ایم . توصیه اکید آن است که علاقمندان به حرفه راهنمای تور به این مختصر بسنده نکرده و مطالعه کتاب مذکور را جدی بگیرند .

ارتباط غیر کلامی در شغل راهنمای تور

ویژگی های ارتباطات غیر کلامی
ارتباطات غیر کلامی حسب تعریف اشاره ها , حرکات اندام , وضع اندامی , حالت های چهره , پوشش نمادین و پدیده های مشابه آن هستند که دارای ارزش پیامی نزد فرستنده و گیرنده آن می باشند . این گونه ارتباطات دارای ده ویژگی بسیار مهم هستند که آگاهی از آنها بردرک ما از این عناصر ارتباطی موثر است .
این ویژگی ها عبارتند از :

پربازدیدترین ها:

– ارتباط غیر کلامی در یک زمینه خاص شکل گیرد .
– ارتباط غیر کلامی در چارچوب زمان و مکان پدید می آید .
– ارتباط غیر کلامی حرکات , رفتارها و اعمال تعاملی و میان کنشی است .
– ارتباط غیر کلامی مبتنی بر قلمرو هدف و فاصله است .
– ارتباط غیر کلامی بیش از ارتباط کلامی مورد پذیرش قرار می گیرد .
– ارتباط غیر کلامی همیشه و در هر جو و فضایی به وجود می آید .
– ارتباط غیر کلامی در وضعیت نبود احساسات پنج گانه انسانی به منصه ظهور می رسد
– ارتباط غیر کلامی در شرایطی پر ابهام و مبتنی بر معانی چندگانه است .
– ارتباط غیر کلامی بسته به نوع فرهنگ و حوزه های جغرافیایی افراد , متفاوت عمل می کند .
– ارتباط غیر کلامی جایگزین , مکمل , متعارض و موکد ارتباط کلامی اشخاص است .

با درک و فهم دقیق این ویژگی ها و اصول که در عمل مفهومی همه گیر دارند می توان به حدو مرزهای وسیع این حوزه ی علمی , بیشتر و بهتر واقف شد . زمانی که می خواهیم یک ( ارتباط یا رفتار غیر کلامی ) را درک و تفسیر کنیم باید بدانیم که هیچ نشانه ای به تنهایی نمی تواند موجد حجم بسیار زیادی از پیام های منتقل شده باشد . در مقابل حرکات و رفتارهایی نظیر اشاره های اندامی , طرز نشستن و ایستادن , تماس چشمی , حالت های نمایشی تاثیر گذار و… را باید به دقت زیر نظر گذاشت . البته می دانیم که نشانه های غیر کلامی می توانند معانی بسیار متنوع و متفاوتی را خلق کنند .

ارتباط غیر کلامی در شغل راهنمای تور

برگرفته از کتاب فن راهنمایی گشت نوشته آقای محمد زاهدی و آقای ارسلان بلالی

شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.