گردشگری

» راهنمای کاربردی کمپینگ (خونریزی )

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

خونریزی ها از جمله اتفاقات خطرناکی است که گاهی در مسافرت با آن برخورد می کنید . معمولا خونریزی ها کوچک بوده و بعد از چند دقیقه بدون نیاز به کمک خاصی خود به خود قطع می شوند ؛ اما گاهی خونریزی شدید و منجر به بی هوشی و فوت می شود . اولین و مهمترین کمک به فرد مصدوم , کمک روحی است . به او ( یا خودتان ) روحیه دهید و اطمینان داشته باشید که می توانید بر شرایط خطر غلبه کنید .

خونریزی های خارجی
سرعت عمل در مواجهه با خونریزی بسیار مهم است . اصلا فرصت را از دست ندهید . قطره قطره خون با ارزش است و نباید بیهوده هدر برود , مخصوصا در شرایطی که شما دور از هرنوع تمدن هستید . در صورتی که عضو صدمه دیده در دست و یا پا است .کار شما بسیار راحت است . بالا نگه داشتن عضو و فشار مستقیم بر محل آسیب دیده می تواند به سرعت , خونریزی را کنترل نماید . اگر این روش ها موثر واقع نشد دو راه دیگر دارید . نقاط خاصی در دست و پا وجود دارند که به نقاط فشار موسومند . این نقاط محل عبور سرخرگ های ورودی به دست و پا از روی یک استخوان و یا محل سفت هستند که همانند نبض دست قابل احساسند . یکی از مهمترین این نقاط در دست ؛ در زیر بازو قرار دارد که با اندکی جستجو می توانید آنرا بیابید . راه دیگر استفاده از شریان بند یا تورنیک است که معمولا به عنوان آخرین را پیشنهاد می شود . زیرا به طور کامل مانع از عبور خون می شود و در صورتی که باز نشود در مودت کوتاهی می تواند باعث مرگ عضو مربوطه شود .
راهنمای کاربردی کمپینگ (خونریزی )
نقاط فشار

در صورتی که در جعبه کمک های اولیه شما چیزی به اسم تورنیکت و یا شبیه به آن وجود ندارد , اصلا نگران نباشید . با کمک پارچه محکمی و یک تکه چوب می توانید تورنیکت بسازید . پارچه را یک بار به دور دست یا پای صدمه دیدنی بپیچید , یک گره بزنید , چوب را روی گره گذاشته و یک بار دیگر پارچه را گره بزنید . حالا با پیاندن چوب می توانید تورنیکت را محکم کنید. زمان بستن تورنیکت را یادداشت کنید و مراقب باشید که در صورت گذشت زمان طولانی (معمولا ۱۵ دقیقه ) لازم است به مدت کوتاهی ( تقریبا یک دقیقه ) آن را باز کنید که اندام بسته شده از بین نرود .

راهنمای کاربردی کمپینگ (خونریزی )

راهنمای کاربردی کمپینگ (خونریزی )
خونریزی داخلی

چنانچه خون پس از خروج از رگ در داخل حفره ای از بدن ریخته و محلی خونریزی مشاهده نشود , به آن خونریزی داخلی می گویند . مانند خونریزی در داخل جمجمه و یا در مجاری گوارشی , در مورد خونریزی های داخلی تقریبا کار زیادی از دست شما به عنوان یک امدادگر برنمی آید ؛ چون اصولا چیزی نمی بینید که بخواهید با آن درست برخورد کنید . در این موارد مهمترین کار رساندن بیمار به مرکز درمانی است و بهترین اقداماتی که می توان انجام داد به ترتیب زیر است :
۱- کنترل علائم حیاتی
۲- کنترل راههای هوایی
۳-قرار دادن بیمار در بهترین وضعیت (مثلا اگر بیمار دچار تهوع و استفراغ های مکرر است او را به پهلو و سمت چپ بخوابانید و اگر خونریزی داخلی اندام ها (دست و پا ) است ؛ اندام را بالا نگه دارید .)
۴- بیمار اگر دچار شوک است کمک های اولیه در مورد او انجام شود .
۵- در صورت امکان به بیمار اکسیژن داده و به ایچ چیز نخورانید .
۶- در اولین فرصت ممکن بیمار را به مرکز درمانی انتقال دهید .

در صورت ضربه به سر ؛ استفراغ های مکرر , خروج مایع مغزی نخاعی (مایعی شفاف ) از گوش ها , زنگ خطر بزرگی جهت اعلام خونریزی داخل مغزی و ضربه مغزی می باشد که می تواند باعث مرگ مصدوم گردد . در این موارد سر مصدوم را بالاتر از سایر اندام او قرار دهید . از خروج مایع مغزی نخاعی به بیرون جلوگیری نکنید و هرچه سریع تر مصدوم را به مرکز درمانی انتقال دهید .

منبع : کتاب راهنمای کاربردی کمپینگ ( اوقات فراغت و اقامت در طبیعت )

شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.