گردشگری

» مسیر گردشگری مشروطه در منطقه 12 تهران ایجاد می شود

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

تاریخ انتشار خبر :يكشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷

خانه های تاریخی شهر تهران که عمده آنها در منطقه ۱۲ پایتخت واقع شده به این منطقه حس و حال تاریخی و گردشگری بخشیده است، بنای زیبای این خانه ها و معماری که این روزها نظیر آن دیده نمی شود، این قسمت از شهر و خانه هایش را منحصر به فرد کرده است.
در لیست ابنیه تاریخی واقع در منطقه ۱۲ شهر تهران، نام ۵۰ خانه دیده می شود که صاحبان بسیاری از آنها در تاریخ مشروطه نقش موثری داشته اند.
خانه «مستوقی الممالک»، خانه ای که اولین کابینه مشروطیت در آن تشکیل شد، خانه «قوام الدوله (وثوق الدوله )» ، خانه «مشیرالدوله» پیرنیا، خانه وباغ «اتحادیه» ، خانه «نصیرالدوله»، خانه «عزیز السلطان» (ملیجک) ،خانه «امین الضرب»، خانه «رضاخان»، خانه «آیت الله کاشانی» ار جمله خانه هایی است که تاریخ معاصر ایران را در خود جای داده است.
این منطقه حضور بسیاری از ادبا و شعرای معاصر را نیز شاهد بوده است، خانه «هوشنگ ابتهاج»، خانه «پروین اعتصامی»، «ابوالحسن صبا»، «جلال آل احمد» و خانه «صادق هدایت» از جمله خانه هایی است که در این منطقه واقع شده است.
حضور ابنیه تاریخی به حدی در این منطقه چشم گیر است که حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پس از بازدید از این خانه ها عنوان کرد: «در منطقه ۱۲ تهران حدود ۳۴ ملک وجود دارد که به افراد شاخص عصر مشروطه تعلق داشته و یا وقایع مهم مشروطه در آنها رخ داده است.»
وی با انتشار توئیتی گفته است «اکثر این املاک بدون ثبت ملی رها شده اند؛ امروز بعد از بازدید از این اماکن تصمیم گرفتم پیگیر بازسازی این املاک شوم و پیشنهاد می کنم مسیر گردشگری مشروطه ایجاد شود».
به گزارش ایرنا بسیاری از ابنیه تاریخی قلب پایتخت متعلق به نهاد ها و سازمان ها دولتی است، از جمله خانه مستوفی الممالک که در تملک وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات است و خانه ظهیر الدوله هم در تملک سازمان تامین اجتماعی قرار دارد.
جنبش مشروطه مجموعه کوشش‌ها و رویدادهایی است که به امضاء کردن فرمان مشروطه توسط مظفرالدین شاه قاجار در ۱۴ مرداد ۱۲۸۵ انجامید و تا دوره محمدعلی شاه قاجار برای تبدیل حکومت استبدادی به حکومت مشروطه ادامه یافت، این تلاش ها منجر به تشکیل مجلس شورای ملی و تصویب نخستین قانون اساسی کشور ایران شد.

مسیر گردشگری مشروطه در منطقه 12 تهران ایجاد می شود

دسته بندی :

  • خبرهای گردشگری

برچسب ها :شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها