گردشگری

» پدیده سراب | جاذبه های گردشگری ایران

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در اثر گذر نور از لایه های هوا با چگالی های گوناگون ,پدیده سراب رخ می دهد . اگر هوای زمین گرمتر از هوای بالای آن باشد سراب پست و اگر هوای زمین سردتر از هوای بالای آن باشد سراب مرتفع رخ می دهد . سراب پست به ویژه در بیابان ها و سراب مرتفع بیشتر در کوهستان اتفاق می افتد .

سراب گرم یا سراب پست

اغلب در جاده های آسفالته مستقیم یا در بیابان ها , منظره ی آب یا برکه ای دیده می شود که وقتی به سوی آن حرکت می کنیم , آن هم با همان سرعت و در همان جهت پیش می رود و وقتی نزدیکش می شویم , از نظر محو می گردد ؛این منظره سراب است . سراب یک فریب طبیعت است که در شرایط معین جوی چشم ما را دچار خطای دید می کند .
علت پیدایش سراب پست این است که در روزهای گرم , پرتوهای خورشید که به سطح زمین می رسد ,آن را گرم می کند .لایه هوایی که نزدیک سطح زمین قرار دارد , نسبت به لایه های بالایی ,گرم تر و در نتیجه رقیق تر می شود . پرتوهای بازتابی رنگ آبی در برخورد با ذرات هوا بیش از رنگ های دیگر پراکنده می کند و موجب می گردند که بیننده رنگ آبی را روی سطح زمین ببیند و تصور کند که آنجا آب وجود دارد .

پدیده سراب

سراب سرد یا سراب مرتفع

سراب سرد یا سراب مرتفع در کوهستان برف انبار و در دریای سرد , به شرط وجود هوای گرم در بالای آن دیده می شود . در کوهستان پر برف , تصاویر کوهنوردانی که از دور می آیند و در پشت افق پنهان اند , بوسیله ی این هوای گرم طوری منعکس می شوند که آنها را در آسمان و بزرگتر از اندازه ی طبیعی و شناور می بینیم . همچنین در این شرایط قله ی کوهها نیز بالاتر از جای واقعی دیده می شود .
در زمانهای گذشته مردم کوه نشین سراب بالارا جادوی کوه و یا سحر کوه می پنداشتند .
تمام داستان هایی که از شهرهای روی ابرها , غولهای ساکن بروی ابرها ( لوبیای سحر آمیز ) کشتی های ارواح شناور در هوا ( هلندی سرگردان ) ومانند آنها روایت شده است , همگی ریشه در این پدیده طبیعی دارند . در اسطوره های ایرانی نیز , فرمانروای دیوها یعنی دیو سفید, در غاری در دل کوه زندگی می کرده است .

پدیده سراب

دسته بندی :

  • مقالات و دانستنی های گردشگری

برچسب ها :شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها