گردشگری

» چرا موسیقی قشقایی غم انگیز است !

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

این یک اصل کلی و مسلم است که موسیقی نماینده ذوق و احساسات و روحیات و طبایع مردم و یکی از آثار ملیت آن جامعه می باشد . و پاسخ این سوال که چرا موسیقی قشقایی غم انگیز است ! ریشه در احساسات ایل قشقایی دارد . موسیقی آثاری است که طی قرون متمادی از بشر به یادگار مانده و این خود دلیلی است روشن بر ذوق و علایق ملت ها زیرا هنرهای اصیل سینه به سینه منتقل و هیچ عاملی نمی تواند آن را نابود سازد .
موسیقی قشقایی ها با احساسات و عواطف و گذشته آنها هماهنگ است و این هنر ملی که معرف خواسته های قلبی و آرام کننده آلام درونی آنها است , سالها است از دستبرد حوادث و ایام تا حدی مصون مانده و با این موسیقی خو گرفتند هرجند که جنبه های غم و اندوه در آن وجود دارد . این آهنگ های محزون که از دل زحمت کشان ایل بیرون آمده , با نوع زندگی و حوادث و جریانات گذشته آنان در ارتباط است . همجنان که بعضی از سرودها شادی بخش و برخی مهیح اند تعدادی هم یادآور حزن و ملال و وقایع خونین گذشته است برای مثال بی گناه کشته شدن سیاوش به دست افراسیاب و کشته شدن ایرج -پسر فریدون – به دست برادران خود موجب پیدایش آهنگ های عم انگیز و ملال آور , کین سیاوش و کین ایرج شده . حال چرا غلب آهنگ های ایلات محزون و عم انگیز است می تواند دلایل زیادی داشته باشد :
۱- مهاجرت اجباری و تبعید و دور ماندن از دیار و زادگاه اولیه که خاطرات گذشته را به صورت ترانه های غم انگیز بیان می دارد و با یادآوری علایق از دست رفته بدین وسیله مرهمی بر جراحات درونی خود می نهند .
۲- مسایل و مشکلات زندگی کوچ نشینی و مصائبی که بر مردم گذشته و خشونت و درگیری هایی که موجب مرگ و میر و کشتارو قتل عام و غارت اموال آنها شده و خاطرات مرگ جوانان و عزیزانی که از دست داده اند .
۳- فقر اقتصادی و رکورد فکری و عقب ماندن از غافله گروه ها و احتماعات و ظلم و جور و ستم دست اندرکاران سیاست ها که گاه موجب بی خانمانی و نابودی گروه های بی شمار شده و جبر زمان که تبعید اجباری را بر آنها تحمیل نموده است .
۴-عدم دلبستگی به دنیای مادی و نبودن عاملی که بتواند تکیه گاه فکری آنان را در این جهان محکم و استوار سازد .
۵- و بالاخره جریانهای مذهبی و مصائبی که برخاندان نبوت گذشته و در افکار این شیعی مسلمان بی تاثیر نبوده است .
اینها و صدها دلیل دیگر گواه از موسیقی غم انگیز ایل قشقایی دارد .

چرا موسیقی قشقایی غم انگیز است !

منبع : کتاب آشنایی با فرهنگ عامه و اقوام ایرانی

دسته بندی :

  • موسیقی های بومی

برچسب ها :شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

برچسب ها