گردشگری

» گردشگری پایدار | جاذبه های گردشگری ایران

سلام خدمت مخاطبين سایت گردشگری در اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

مفهوم گردشگری پایدار ریشه در توسعه پایدار دارد و باتوجه به این که توسعه پایداردر حقیقت رشد و پیشرفتی همه جانبه در زمینه های اقتصادی , اجتماعی , فرهنگی و سیاسی محسوب می شود و به دلیل نقشی که گردشگری می تواند در این زمینه ها , به خصوص در کشورهای در حال توسعه ایفا نماید , ضرورت توجه به گردشگری پایدار حائز اهمیت است .
ظهور اندیشه توسعه پایدار با تاکید بیشتر بر افزایش نقش جامعه محلی و نگرش پایین به بالا در برنامه ریزی و مدیریت ,حرکت به سمت توسعه گردشگری پایدار را باید تسهیل کرد . امروزه گردشگری پایدار در بسیاری از کشورها , به منزله نمادی از هویت فرهنگی , طبیعی , انسانی و یکی از بخش های مهم اقتصادی محسوب می گردد. بنابراین پایداری در گردشکری , مستلزم توجه نظام مند به ابعاد فنی , فرهنگی , سیاسی , اقتصادی , تاریخی و زیست محیطی در حرکت به سوی استفاده از جاذبه های گردشگری مطابق با نیاز امروز و حفظ و ماندگاری این منابع برای آینده است . بسیاری از برنامه ریزان و مدیران و سیاستگذاران توسعه در کشورهای جهان , توریسم را روشی مطمئن با چشم انداز روشن برای توسعه پایدار معرفی کرده اند .
گردشگری پایدار سعی در تنظیم روابط بین جامعه میزبان , مکان گردشگری و گردشگریان دارد ؛ چرا که این رابطه می تواند پویا و سازنده و یا مخرب باشد و به دنبال تعدیل فشار و بحران بین این عناصر است تا آسیب های محیطی و فرهنگی را به حداقل رسانده , رضایت بازدید کنندگان را فراهم آورد و به رشد اقتصادی ناحیه کمک کند . گردشگری می تواند با مشارکت در اشتغال زایی و ایجاد درآمد , اقتصاد جوامع محلی را احیاء کند و نیز می تواند در تقویت فرهنگ محلی سهیم باشد و در حفظ محیط زیست یا بازسازی محیط زیست طبیعی و انسان ساخت تغییر ایجاد کند .

هر نوع توسعه با برنامه ریزی و مدیریت یکپارچه توسعه پایدار گردشگری بدون برنامه ریزی و مدیریت ممکن نیست . گردشگری پایدار اصطلاحی است که هدفش حفاظت و تنوع کیفیت محیط , حفظ محیط اکولوژیک , افزایش درآمد و غیره است به گونه ای آثار ناخواسته به حداقل رسیده و آثار مثبت گردشگری تقویت شود . گردشگری پایدار بر ضرورت استفاده و توسعه منابع گردشگری در یک راه سالم را تاکید می کند و همزمان تمهیداتی فراهم می کند که منابع برای استفاده نسل های آینده باقی بماند . توسعه و مدیریت گردشگری به طوری که با محیط زیست سازگار بوده عامل مهمی در بدست آوردن توسعه پایدار گردشگری است . مفهوم گردشگری کیفی به توسعه پایدار مربوط می شود و از مولفه های اصلی توریسم پایدار به حساب می آید . میان گردشگری و توسعه پایدار رابطه متقابل و دو سویه وجود دارد .

در گردشگری پایدار توجه به نیازهای جوامع میزبان از اهمیت زیادی برخوردار است و به هنگام برنامه ریزی و فرایند مدیریت گردشگری به این نیازها توجه ویژه ای می شود .توسعه پایدار گردشگری توسعه ای است که در آن توازن و تعادل , حفظ ارزش ها و کیفیت اخلاقیات و اصول اقتصادی و نیز مزیت های اقتصادی همه به همراه هم دیده شده و کوشش می شود تا توسعه ای متعالی و متعادل و همه جانبه جایگزین توسعه صرفا اقتصادی گردد.در این دیدگاه توسعه گردشگری با استفاده از منابع موجود به گونه ای است که ضمن پاسخ دادن به نیازهای اقتصادی , اجتماعی , فرهنگی و ضوابط قانونی جامعه و انتظارات گردشگران بتوان وحدت و یکپارچگی , هویت فرهنگی , سلامت محیط زیست , تعادل اقتصادی و رفاه مردم محلی را تامین کرد . توسعه پایدار به عنوان یک نوش دارو شناخته شده که می تواند بشریت و سیاره را نجات و در عین حال باعث حفظ و افزایش قدرت اقتصادی مطلوب شود و گاهی اوقات در مفهوم رقابت بیان می شود ولی به دلیل تصور نادرست از آن , یک تفیف عمومی پذیرفته شده و مشخص درباره آن وجود ندارد .
گردشگری پایدار باید به تنوع و گوناگونی اقتصاد محلی , تعیین و بهینه سازی رشد اقتصادی , بهبود روابط و همکاری های محلی و منطقه ای و توزیع عادلانه منافع اقتصادی به جوامع ساکن و به صنعت محلی گردشگری کمک کند .گردشگری پایدار , بدین مفهوم نیست که اثرات ناشی از گردشگری رخ ندهد , بلکه بدین معنی است که اثراتی که رخ می دهد نباید پایداری اکولوژیکی و غیره را تهدید نماید . پایداری گردشگری نه تنها باید توسعه یابد بلکه باید مدیریت شود . گردشگری پایدار را نمی توان جدا از مفهوم توسعه پایدار بحث کرد . بنابراین مفاهیم توسعه پایدار در برخش گردشگری در قالب همان مفاهیم توسعه پایدار اقتصاد کلان قابل تبیین است .

گردشگری پایدار

شما مخاطبين عزيز سايت گردشگری از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت گردشگری

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.